Загальний опис

Куала-Лумпур, або просто Кей-Ель, як його називають Малайзії коротко, знаходиться в південно-західній частині півострова Малака, в мальовничій долині, оточеній горами. Цей ультрасучасний мегаполіс, що розкинувся на площі понад 245 квадратних кілометрів, є центром економічного та політичного життя нового «азіатського тигра».
Куала-Лумпур молодий і не такий багатий на пам’ятки, як древні міста Китаю чи Європи, але також є де сфотографуватися і про що розповісти друзям після приїзду. Як тільки ви приїдете сюди, вашу увагу неодмінно приверне силует найвищої будівлі у світі, що піднімається над містом - вежі-близнюки Петронас. Ці хмарочоси, дещо схожі на два колоски кукурудзи, спочатку поступалися титулу найвищої будівлі у світі, 443-метрової вежі Сірс у Чикаго. Тоді амбітні дизайнери Petronas виконали сталеві шпилі завдовжки 73,5 метрів, а Petronas Towers Tower побив світовий рекорд. Площа всіх приміщень будівлі відповідає 48 футбольним полям. Вежі Петронаса відрізняються не тільки величезними розмірами, але і складністю дизайну. Розробляючи проект, інженер прислухався до порад прем’єр-міністра країни та надав будівлі певний ісламський характер. Справа в тому, що дизайн кожної вежі базується на простих ісламських геометричних фігурах, які утворюють восьмикутну зірку з двох квадратів. Вони кажуть, що ця форма символізує важливий ісламський принцип <Цілісність - тісно переплетена єдність, гармонія, стабільність та раціоналізація>. Якщо говорити про раціоналізацію: у вежах Петронаса є офіси, виставкові та конференц-зали, художня галерея, театр, концертний зал, куди називається Малайзійський симфонічний оркестр, ресторани, а також головний торговий центр в Куала-Лумпурі. На рівні 41 поверху між вежами висить міст - оглядовий майданчик. З нього кожен бажаючий може насолодитися панорамою міста. Але лише в другій половині дня: платформа відкрита до 16 вечора, вхід на неї безкоштовний, але кількість квитків обмежена. Ті, кому не довелося платити 2 долари.
Не менш красиві краєвиди можна побачити з оглядового майданчика московської телевежі. Його називають Менара, її висота - 421 метр, і це 4-та найвища споруда у світі. Коли його збудували, красиве дерево виявилося прямо на краю котловану, викопаного під вежею. На його порятунок було витрачено чимало грошей. А зараз біля підніжжя вежі ростуть справжні джунглі, і туристів перевозять на врятоване дерево.
Врятуватися від суворості та безкомпромісного характеру сучасного мегаполісу та відчути справжню атмосферу Куала-Лумпуру найкраще там, де все ще висить дух перших жерстяних мисливців. Китайський квартал як і раніше схожий на пожовклі антикварні листівки, і нащадки перших китайських авантюристів ще живуть тут. Її кордони - вулиці Джалан-Бандар, Джалан-Петалінг та Джалан-Султан. Це місце безпрецедентної торговельної діяльності: майже цілодобово клієнтам пропонують неймовірну кількість текстилю, фруктів, квітів, тварин, лікарських трав та зілля. Хаос, відомий як "торгівля", досягає своєї "температури кипіння" тут увечері, коли середня частина вулиці Джалан-Петалінг відгороджена, перетворившись на нічний ринок під відкритим небом. Численні торговці з мобільними кухнями вишикуються уздовж тротуарів. До речі, якість їжі в цих імпровізованих тротуарових кафе майже завжди відмінна. Особливо китайський квартал сподобається тим, хто захоплюється ідеями фен-шуй, любить старі штучки. Тут вороги та цілителі, які використовують голковколювання, вітають клієнтів. В кінці бурхливої вулиці знаходиться храм Чан Сі Шу Юена, побудований у 1906 році. Він прикрашений зображеннями драконів та божеств, і його дуже шанують жителі цього метушливого району.
Для решти Куала-Лумпуру безумовним духовним центром та символом ісламу є національна мечеть Масджид Негара на вулиці Джалан-Султан-Гімсмуддін. Головний зал мечеті вміщає 8 тисяч людей і особливо переповнений у п’ятницю, святий день мусульман. Мечетьний комплекс складається з ребристого куполу зірки у формі і мінарету заввишки 73 м. Вісімнадцять кутів купола символізують 13 держав Малайзії та "5 стовпів ісламу". Ісламські візуальні традиції трактуються тут сучасними архітекторами.
Історичні пам’ятки Куала-Лумпуру розташовані в районі між вулицями Джалан Радж, Джалан Тун Перек та річкою Кланг. Це останнє місце в місті, де збереглися колоніальні будівлі, що залишилися після британців. Усі вони створені у характерному мавританському стилі архітектора А. К. Нормана. Ці будівлі - це відділ інформації, міська рада, генеральне поштове відділення. Туристи, які відвідують Куала-Лумпур, безумовно, намагаються сфотографувати Палац султана Абдул-Самада, де знаходиться Верховний суд. І це зовсім не з любові до Феміди: це просто, що над палацом височіє дуже гарна 40-метрова вежа, увінчана позолоченим куполом. Через дорогу - Королівський спортивний клуб Селангор. Колись це було місце збору місцевої колоніальної еліти. Клуб все ще існує, але членство в ньому дуже дороге, тому потрапити туди майже неможливо. Поруч - площа Мердеки або Майдан Незалежності. Це колишнє поле для крикету, яке грають британські колонізатори. Саме тут 31 серпня 1957 року британський прапор було знижено та піднято державний прапор незалежної федерації Малайзії. До речі, на найвищому флагштоку в світі: його висота становить 100 метрів.
Ще один англійський архітектор, Хаббок, є автором декількох не менш примітних архітектурних шедеврів міста в характерному «мавританському» стилі. Один з них - залізничний вокзал. Кожен, хто приїжджає в Куала-Лумпур поїздом, раптом опиняється перед казковим палацом з безліччю башточок, гострими шпилями, мінаретами та напівкруглими арками. Недалеко тут ви знайдете південний вхід до озерних садів. Цю територію, покриту лісовим та квітковим килимом площею 70 га, без перебільшення можна назвати «зеленими легенями» міста. Тут, на вершині одного з пагорбів, стоїть білосніжна будівля парламенту.
Незважаючи на весь технократичний характер, місто поховане в зелені. У 80-х роках минулого століття було створено кілька парків за проектами найкращих ландшафтних дизайнерів світу прямо в центрі міста, навколо мальовничого озера. Зараз Орхідея Сад, Пташиний сад, Сад метеликів та Олень Сад - найпопулярніші місця для відпочинку у місті. В останньому, до речі, можна побачити дуже рідкісну тварину - мишачого оленя, який зустрічається лише в цій частині Південно-Східної Азії. Цей так званий «олень» розміром з маленькою кішкою, але схожий на справжнього. Мишачий олень, або «каншиль» на малайзійській мові, часто з’являється в малайських казках, граючи роль нашого Маленького конячого коня.

Kuala-Lumpur на карті